Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy, kolektory słoneczne czy pompa ciepła?

Każdy z nas chce, aby jego dom był jak najbardziej oszczędny bardzo często zdarza się jednak, że aby zaoszczędzić najpierw trzeba wydać dość dużo pieniędzy, a nie każdy ma na to budżet. Dlatego też, wciąż istnieje bardzo dużo ludzi, którzy w swoich domach korzystają z ogrzewania piecem węglowym. Jest to rozwiązanie bardzo nie ekologiczne, jednak wychodzi najtaniej, a więc jest to najczęstsza metoda. Dlaczego, jest to tak nieprzyjazne środowisku? Ano, dlatego, że podczas spalania węgla, uwalniamy do powierza potężne ilości zanieczyszczeń. Zbierają się one przez lata w nasze atmosferze i niszczą przyrodę. Mimo iż wydaje nam się, że jedna osoba w jedną czy w drugą stronę nie robi różnicy, to okazuje się, że nie jest to prawda. Gdyby każdy tak myślał, to nasza planeta byłaby już niemożliwa do zamieszkania przez ludzi z powodu ogromnego zanieczyszczenia wody, ziemi i powietrza.

Pojawia się, więc podstawowe pytanie: jak ogrzać dom, tak, aby nie było drogo, a przy okazji nie niszczyć matki natury? Rozwiązaniem są kolektory słoneczne, pompa ciepła lub kocioł gazowy.

Dobrym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, co prawda nie należą one do najtańszych na starcie. Musimy na nie wydać stosunkowo dużą kwotę, po to, aby potem nie wydawać już żadnych pieniędzy. Są one przez to oszczędne, jednak warto zwrócić uwagę na ich wydajność, która w niektórych wypadkach spada po kilkunastu latach, a więc nadal oszczędzamy, ale energii jest już coraz mniej. Jednak, dla środowiska jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ nie są emitowane żadne szkodliwe substancje i wszystko przebiega maksymalnie ekologicznie.

Pompa ciepła

Jest to dość tanie rozwiązanie, jeśli chodzi o eksploatację. Co najlepsze, nie wymaga ona używania komina, ani wentylacji, a także nie uwalnia zanieczyszczeń do środowiska. Nie potrzebuje ona także paliwa, ani gazu, ponieważ jej źródłem zasilania jest energia elektryczna. Nie musimy się martwić o awarie, ponieważ jest ona niezawodna i nie będzie nam robić niespodzianek podczas korzystania. Ma ona jednak także swoje wady, ponieważ żadna forma ogrzewania nie jest w 100 % tania, skuteczna i ekologiczna. Jedna z wad, jest właśnie to, że wymaga ona dużych nakładów finansowych, a więc jej założenie jest dość kosztowne. Z zamontowaniem będzie dodatkowy problem, ponieważ bardzo ciężko będzie nam znaleźć firmę, która będzie w stanie wykonać zadanie. Podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych, jej wydajność po jakimś czasie spada.

Kocioł gazowy

Jego zaletami jest to, że inwestorzy doskonale go znają, ponieważ jest on popularny od lat. Nie musimy, więc wszędzie szukać fachowców. Jego cena także jest zadowalająca i możemy go znaleźć w praktycznie każdym sklepie z ogrzewaniem. Ma niewielkie rozmiary i jest przyjazny dla środowiska. Jest on jednak niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do wybuchu lub zatrucia spalinami, jeśli jest źle eksploatowany. W przypadku używania gazu płynnego, jest drogi w utrzymaniu. 

 

Zobacz również