Jak bezpiecznie ogrzewać dom gazem. Zapobiegamy zatruciu czadem.

Każdy dom, potrzebuje ogrzewania. Jest ono niezbędne ze względu na to, że czy panuje lato czy zim a, to ciepła woda jest nam potrzebna i tak. Nie potrafimy w dzisiejszych czasach funkcjonować bez takich udogodnień.

Zwykle, jeżeli zimą spadnie temperatura nawet o dwa stopnie, to wszyscy domownicy zakładają swetry, ponieważ jest im zimno. Prawda jest taka, że im zimniej na dworze, tym gorzej dla nas, ponieważ potrzebujemy znacznie więcej opału. Niekiedy wychodzą ogromne koszty. Wszystko zależy od tego, na jakie ogrzewanie się zdecydowaliśmy i jak dobrze przeliczyliśmy wszelkie przyszłe koszty podczas kupna.

W przypadku, kiedy jest lato, mamy zupełnie inna sytuację, ponieważ nie jest nam wtedy potrzebne ogrzanie całego domu. W przypadku łazienki, może ono być przydatne, jeśli chcemy wysuszyć mokre ręczniki lub też nie zmarznąć po wyjściu z wanny, gdyż w nocy temperatura może sporo spaść.

Praktyczni każdy z nas, uczył się w szkole o tym, jak niebezpieczne jest zatrucie czadem. Nie tylko nauczyciele, ale także rodzice przestrzegali nas przed tym, aby z takimi rzeczami zawsze uważać i sprawdzać przed spaniem nawet kilka razy czy na pewno żaden palnik nie jest włączony.

Jak chronić domowników przed zatruciem?

Mimo iż, nie jest to specjalnie trudne i wymaga tylko kilku czynności, to niekiedy nawet o tym zapominamy. Jeśli dom jest ogrzewany gazem, to niezmiernie ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, ponieważ to one mogą nam uratować życie także reszcie rodzimy. Każdy kocioł gazowy, powinien być sprawdzony minimum raz w roku pod kątem szczelności. Nie sprawdzimy jednak tego sami, ale osoby, które są do tego uprawnione. Niekiedy lepiej jest poświęcić kilka minut na przyjęcie takiego człowieka, niż przypłacać to życiem. Bardzo istotne jest także, aby dwa razy do roku kontrolowana była drożność przewodów spalinowych. Ważna jest także czystość. Należy pamiętać, aby zarówno kratka nawiewna jak i wywiewna zawsze była czysta i nie zastawały na niej żadne zanieczyszczenia, które mogą nie odprowadzać szkodliwych substancji. Nie zapominaj także, że jeżeli twój dom jest ogrzewany przy pomocy kotła, który posiada otwarta komorę spalania, to nie może by w tym przypadku zastosowana wentylacja mechaniczna wywiewna. Jeśli zamierzamy zamontować w domu dodatkowo kominek, to musi mieć on osobne wyjście w postaci nawiewu powietrza. Nie ignoruj żadnych z tych zasad, ponieważ mogą one uchronić Cię przed śmiercią, jeżeli nie obchodzi Cię Twój los, to miej przynamniej na względzie rodzinę. 

 

Zobacz również