Jak dobrać moc kotła gazowego do domu energooszczędnego?

Niewielu ludzi docenia to, jak ważne jest dla nas ogrzewanie. W przypadku naszego klimatu, ogrywa ono znaczącą rolę. Z pewnością miałeś do czynienia z sytuacją, że wracałeś z ferii zimowych do przemarzniętego domu i chciałeś wziąć gorący prysznic, ale okazywało się z tego nic, ponieważ zapomniałeś o tym, żeby przypilnować instalację. Nie jest to miłe uczucie, kiedy trzeba od nowa rozpalać, zamiast wziąć gorący prysznic i położyć się do łóżka lub przytulic do gorącego grzejnika.

W zimie ogrzewanie jest nam szczególnie potrzebne. Bez niego ani rusz, ponieważ woda byłaby zamarznięta i nie mielibyśmy się nawet jak umyć. Dlatego, ogrzewanie, nie jest dzisiaj uważane z jakieś specjalne udogodnienie, ponieważ możemy je spotkać w każdym domu. Rzadko, kto ma palenisko na środku chatki. Nawet nasze babcie. Mieszkały już w dobrze ogrzanych i wyposażonych w grzejniki domach i nie było to dla niech nic wyjątkowego. Teraz, dla nas także jest normalne, że jak tylko chcemy, to mamy ciepłą wodę, a w domku jest ciepło i przyjemnie, a my możemy sobie siąść przed telewizorem z kakao lub herbatą.

Bez względu na to, jakie wybraliśmy ogrzewanie, to chcielibyśmy jak najmniej nie wydać. Nie jest ot jednak proste, ponieważ to, co jest ekologiczne, to za zwyczaj najpierw wymaga dość dużych nakładów finansowych. Tak samo jest w przypadku ogrzewania.

Kocioł gazowy a energooszczędność

Każdy, kto buduje dom, stara się go jak najlepiej izolować przed zewnętrzna temperaturą. Dzięki temu, nie potrzebujemy tak dużej ilości energii do tego, aby nagrzać i utrzymać ciepło w budynku. Jednak, bardzo czeto, wszystko jest niszczone na rzecz łazienek, które są coraz lepiej wyposażane. Kiedyś, w domach mieliśmy po jednej łazience, a dzisiejszych czasach niektóre posiadają już dwie, a nawet trzy. Tak jak kiedyś wanna była niewielka, tak dzisiaj montujemy nie tylko wielką, ale także z przeróżnymi bajerami. W takim wypadku, wychodzi na to, że aby podgrzać wodę trzeba nam dość duży kocioł, a do ogrzania domu - mały. I co wtedy?

Problem, możemy rozwiązać w taki sposób, że możemy zdecydować się na większy kocioł, ale posiadający małą moc woda może być podgrzewana na przykład nocą po to, abyśmy mogli korzystać z niej w dzień. Pamiętajmy jednak, że mała moc kotła w połączeniu z dużym zasobnikiem, to bardzo długie podgrzewanie wody. Podczas, kiedy woda będzie podgrzewana, to nie będzie możliwości, aby funkcjonowało ogrzewanie, a więc temperatura zacznie spadać. Dlatego, znacznie lepszym pomysłem będzie zastosowanie kotła kondensacyjnego. Nie powoduje on spadku temperatury nawet podczas podgrzewania wody, dzięki czemu komfort użytkowania jest dużo większy. 

 

Zobacz również