Koszty ogrzewania domu hybrydowym systemem grzewczym

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, to już w tym momencie musisz myśleć nie tylko o tym, gdzie mają stać, jakie sprzęty elektroniczne, ale także, jakie ogrzewanie jest odpowiednie dla Twojego domu. Idąc dom sklepu, widzimy tysiące produktów, z których połowa jest taka sama, tyle, że ma inna cenę oraz opakowanie. Jednak rodzajów kotłów mamy kilka. To, na jaki się zdecydujemy nie zależy tylko od tego, ile będzie poszczególny kosztował, ponieważ może się okazać, że ten, który wybraliśmy nie będzie pasował do domku jednorodzinnego lub dużego. W takiej sytuacji, sami sobie tylko dodajemy kosztów, gdyż będziemy musieli za kilka lat, a nawet miesięcy wymienić kupiony kocioł na nowy.

W przypadku, kiedy to stary kocioł na nowy wymieniamy, to także musimy przywiązać wagę do tego, czego potrzebuje i wymaga nasz dom, a nie na stan naszego portfela. Oczywiście, to tez jest ważne, ponieważ nie ma, co przepłacać, ale chodzi tu przede wszystkim o to, aby potrafić dobrać odpowiedni kocioł do wielkości oraz preferencji budynku.

Nowoczesność w ogrzewaniu

W czasach, kiedy mamy tak dużo możliwości oraz osiągnieć, warto także zadbać, aby nasz dom był nowoczesny. Chodzi tu oczywiście o ogrzewanie. Im bardziej zmodernizowany układ, tym mniej nas wymaga wysiłku i tym bardziej jest ekonomiczny.

Bardzo interesującym rozwiązaniem jest połącznie kotła olejowego lub gazowego z pompą ciepła. Takie inteligentne urządzenia, nie potrzebują zbyt dużo miejsca, a więc nie musimy się martwić tym, że nasza kotłownia jest mała. A co więcej, nie są w ich przypadku wymagane wiercenia, które kurczą nasz portfel. Jest to także bardzo sprawny i ekonomiczny system, a co najważniejsze, możemy go zamontować w praktycznie każdym domku jednorodzinnym.

Czy to oszczędne?

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne to oszczędność wynosi około 180 mkw. Jeśli postaramy się o dokupienie do kotła olejowego, który posiadamy, pompy ciepła typu powietrze – woda, to koszty użytkowania zwracają nam się po około 4 latach. Jeśli chodzi o taki rodzaj układów, to zmniejszamy w nich koszty serwisowe, ale jednocześnie zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne w swoim domu. Posiadamy, więc dwa niezależne źródła ciepła.

Jeżeli zakupiona pompa posiada możliwość chłodzenia, to może ona nam bardzo pomóc w upalne letnie dni, kiedy na dworze jest tak gorąco, że przekracza skalę termometru. W jaki sposób? Można wykorzystać system jak klimatyzację. Dzięki temu, mamy dwa w jednym, a płacimy za jedno. Nie musimy w takiej sytuacji zakładać klimatyzacji w domu lub też kupować wiatraka. 

 

Zobacz również