Obniżamy koszty podgrzewania wody - część 1

Jak wiadomo, ogrzewanie w dzisiejszych czasach gar bardzo dużą rolę, więc nie spotkamy już nowoczesnego domu, który go nie posiada. Nawet te starsze domy, zostały już dawano w niewyposażone. W naszym klimacie, jest ono podstawową sprawą w budynku, ponieważ wraz z nadejściem zimy i mrozów, nie mielibyśmy możliwości korzystania z wody, która by zamarzała. Jeśli więc zakładasz swoją pierwszą instalację lub zamieniasz starą na nową, to musisz wiedzieć jak to robić.

 Sklepach mamy potężny wybór kotłów. My jednak musimy zdecydować się na jeden. Powinniśmy, więc najpierw wszystko przemyśleć i przekalkulować. Bardzo ważne, aby podczas obliczeń wziąć pod uwagę także fakt, że jest nam potrzebny opał do tego, aby napędzał system. Co najważniejsze, jego zużycie wzrasta wraz z nadejściem zimy, a więc takie koszty też trzeba odpowiednio dodać. Dopiero, kiedy mamy wszystko wyliczone możemy iść szukać kotła. Pamiętajmy jednak, że cena to nie wszytko, ponieważ musimy także sprawdzić czy materiały, z których sprzęto został wykonany są odpowiedniej jakości. Szkoda marnować pieniądze na coś, co nam się zepsuje po kilku latach.

Świadome oszczędzanie

Zauważyłeś z pewnością, że ceny energii wciąż rosną. Co za tym idzie, także nasza woda staje się automatycznie droższa, jeśli korzystamy z podgrzewaczy. Musimy, więc przerzucić się na bardziej ekonomiczne sposoby ogrzewania wody, czyli takich, dzięki którym zaoszczędzimy więcej pieniędzy. Domy wyposażone w system c.o., które zaopatrują się w ciepłą wodę, korzystają z poziomych podgrzewaczy wody. Instalowane w podgrzewaczach wężownice, które posiadają dużą wydajność wykonywane są z nierdzewnej i kwasoodpornej rury.

Dzięki temu, że podgrzewacze są wykonane z wysokostopowej stali nierdzewnej, zbiornik może być znacznie dłużej eksploatowany. Posiadają one atest PZH i przeznaczone są do użytku spożywczego. Nie trzeba ich także zabezpieczać przed korozją przy pomocy anody ochronnej. Nie musisz, więc dodatkowo wydawać pieniędzy. Poprzez to, że wężownica dochodzi aż do samego dna zbiornika, to nagrzewa się całą woda tam obecna, a nie tylko część. Woda nagrzewa się nie tylko szybko, ale także równomiernie gdyż wężownica ma sporą powierzchnię. Zaś dzięki obecności izolacji termicznej, nie jest tracone ciepło. Możemy także spotkać się z podgrzewaczami, którą są w formie leżącej. Występują one w bardzo różnych objętościach, ale jeśli tylko ktoś sobie tego życzy, to mogą być także wykonane w większych pojemnościach niż oferowane 150 l.

 

Zobacz również