Obniżamy koszty podgrzewania wody - część 2

W poprzedniej części artykułu omawialiśmy, z czego składają się oraz jak wyglądają pojemnościowe podgrzewacze wody z potrójna wężownicą. Tym razem skupimy się na podgrzewaczach ze stali nierdzewnej posiadających wężownicę spiralną, która także składa się ze stali nierdzewnej. Ich zadaniem jest ogrzewanie wody użytkowej także współpracowanie z kółkiem grzewczym. Podstawowym źródłem ogrzewania wody w tym przypadku jest energia z kotła. Jeśli posiadasz kolektory słoneczne, to z powodzeniem możesz korzystać podgrzewaczy. Jednak w takim przypadku, niezbędny jest rozdzielacz, który znajdować się będzie na dopływie ciepłej wody. Dzieje się tak, ponieważ zbiornik jest przystosowany wyłącznie do pojedynczego źródła ciepła.

Element grzejny w podgrzewaczy stanowi wężownica, która jest zwinięta z rur nierdzewnych.  Im pojemnik ma większą pojemność tym rura jest grubsza. Używane są do tego rury nierdzewne, ponieważ mogą one wytrzymać ciśnienie nawet 200 barów. W tym przypadku, wężownica nie sięga do dna zbiornika, ale jest umieszczona do dwóch trzecich wysokości. Podgrzewacze są bardzo dobrze izolowane przed utrata ciepła poprzez użytą matę oraz pokrowiec ze skaju z zewnątrz.

Podgrzewacze, które wykorzystują energię słoneczną

Słońce, a raczej jego energia jest bardzo opłacalnym źródłem energii, ponieważ jest ona darmowa. Dzięki słońcu możemy oszczędzić nie tylko olej opałowy, ale także gaz czy energię elektryczną. Niestety, zimą jest z tym pewien problem, ponieważ zbyt małe dawki słońca spowodowane zachmurzeniem nie dostarczają wystarczająco dużo energii.  Jeśli jednak system działa dobrze i jest poprawnie zamontowany, to możesz dzięki niemu zaoszczędzić nawet 80 %kosztów ogrzewania wody oraz 30 % kosztów ogrzewania budynku przez cały rok. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty, jakie wyniosły by bas normalnie, to możemy zauważyć, że korzystanie z energii słonecznej jest bardzo dobrym i oszczędnym rozwiązaniem.

System solarny, zamienią energie słoneczną na darmowe ciepło, następnie ogrzewa ono wodę lub budynek. Ciepło tworzy się absorberze, który znajduje się w kolektorze słonecznym. Absorber, pokryty jest powierzchnia selektywną, która absorbuje promienie słoneczne. Wszystko jednak zależy od tego, jak dużo słońca dociera do ziemi. Wiemy jednak, że jej ilość w skali roku wynosi około 1100 kWh. 

 

Zobacz również