- 17 maja 2016
Obniżamy koszty podgrzewania wody - część 2
- 17 maja 2016
Dobieramy pompę ciepła
- 17 maja 2016
Wybieramy automatykę do sterowania kotłem
Regulator podłogowy i pogodowy – jak zaprogramować?
Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w każdym budynku odgrywa ogrzewanie. Mimo iż nie zdajemy sobie z tego sprawy, to funkcjonowanie w całkowicie wyziębionym domu nie byłoby możliwe lub znacznie by utrudniało wszelkie czynności.
Mimo iż, latem narzekamy na gorąco, to w zimie mamy ochotę na ten upał, który minął. W takim przypadku, naszym słońcem jest taki ogrzewanie. To właśnie dzięki niemu, mamy możliwość chodzenia po domu bez kurtek i swobodnego wzięcia prysznica. Kiedy na zewnątrz mróz, to musimy pamiętać ciągle o tym, aby utrzymywać odpowiednią temperaturę, która pozwoli na to, żeby nasz dom nie wyziębł, ponieważ o to bardzo łatwo. Jest ot szczególnie prawdopodobne wtedy, kiedy wyjeżdżamy na ferie zimowe. W takiej sytuacji, powinniśmy poprosić kogoś z rodziny, aby zajął się piecem. Musi to być jednak ktoś, kto zna się na rzeczy, aby nic nie zepsuć. To jednak jest problem tych, którzy nie posiadają czujników pogodowych oraz pokojowych. Jeśli posiadamy inteligentny system, to nie mamy, co się obawiać o to, że nasz dom jak wrócimy będzie zimny, ponieważ dbają o to urządzenia, które mierzą temperaturę i dopasowują ją odpowiedni do wymaganej.
Sterownik ogrzewania
Jeżeli nasza instalacja grzewcza, zostanie w niego zaopatrzona, to nie musimy się sami martwic o utrzymywanie temperatury w pomieszczeniach. Jednak, nawet, jeśli pokusimy się na najdroższe urządzenie, jakie będzie w sklepie, to i tak musimy sami j sobie zaprogramować. Mimo iż, może się to niektórym nie podobać, to niestety, dużego wyboru nie ma. Jeżeli odpowiednio ustawimy sterownik, to będzie panowała w domu właśnie taka temperatura, jakiej sobie życzyliśmy.
Jaka temperatura powinna być ustawiona na urządzeniu? Wszelcy specjaliści są zdania, aby była ona możliwe najniższa, która będzie dla nas odpowiednia. Każdy ma inne preferencje, więc u jednego wystarczy 18 stopni, ale u innego trzeba już 22. Jet jednak pewien minus dla tego, który lubi ciepło – im bardziej podnosimy temperaturę, tym bardziej wzrasta koszt ogrzewania. W przypadku podniesienia o 1 stopień, to już o około 7 % więcej do zapłaty.
W przypadku regulatorów, możemy ustawić zarówno dzienna jak i nocną temperaturę. Musimy jednak posiadać wiedzę, która pozwoli nam dopasować odpowiednie wartości do pory dnia i nocy. Dom drewniany nagrzewa się szybko, więc jeśli jest noc lub nas nie ma, to temperatura może być o parę stopni niższa. Inaczej to wygląda w przypadku domu z cegły. Nie możemy w nim na noc obniżać znacznie temperatury, ponieważ ciężko będzie go wtedy rozgrzać z powrotem.
Top 3