- 17 maja 2016
Ogrzewanie domu i wody przy pomocy kotła...
- 17 maja 2016
Wybieramy kocioł gazowy do dużego i małego domu
- 17 maja 2016
Koszty ogrzewania domu hybrydowym systemem...
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym
Każdy z nas na pewno marzył o tym, że któregoś dnia, będzie miał piękny dom i co najważniejsze, znajdzie się w nim ciepły kominek, przed którym będzie można usiąść w zimowe dni z herbata lub gorącym mlekiem. Kominek jest nie tylko ładny i dodaje uroku pomieszczeniom, ale także służy on do ogrzewania nawet całego domu. To czy będzie on ozdobą czy też, posłuży nam, jako źródło ciepła zależy tylko od nas.
Każdy jednak, obecność kominka, powinien wziąć pod uwagę, najlepiej już na etapie budowy domu. Dzięki temu, będzie mógł odpowiednio przygotować budynek, do tego, że znajdzie się w jednym miejscu ogrzewanie. W tym celu, powinny być mocne ściany, które nie są łatwopalne – chodzi tu o tą, przy której nasz kominek będzie stał. Dodatkowo, potrzebujemy, odpowiednio przygotować podłogę oraz komin. Powierzchnia pod kominkiem, powinna być przygotowana i nie posiadać żadnych kabli ani rur. Powinniśmy ją wyposażyć i w specjalne materiały, a także pomyśleć o stosownej grubości stropu, ponieważ kominek swoje waży.
W przypadku, kiedy mamy już gotowy dom lub ma on już kilka dobrych lat i chcemy zainstalować kominek, to czeka nas trochę pracy. Przede wszystkim, trzeba wzmocnić ścianę, przy której będzie kominek oraz podłogę. Kolejna kwestią jest komin. W momencie, kiedy montujemy kominek, musimy mieć odpowiednie odprowadzenie dla dymu. Jest to bardzo ważne, aby sprzęt mógł funkcjonować. Komin, który jest przeznaczony dla kominka, wygląda nieco inaczej niż ten, który do niego dostosowany nie jest. Będziemy, więc musieli zrobić dużo przeróbek, aby stary komin nie uległ zniszczeniom spowodowanym użytkowaniem. Dodatkowo, jeżeli, chcemy posiadać ciepłą wodę z takiego źródła musimy posiadać odpowiednią instalację, która będzie nam ta wodę rozprowadzał.
Budowa kominka z płaszczem wodnym
Jest on inaczej zbudowany niż standardowe wkłady. Posiada on korpus, który jest wyposażony w dwie ścianki, a pomiędzy nimi płynie woda. Dokoła całości znajduje się płaszcz wodny. Jego zadaniem jest kumulacja ciepła, które pochodzi z ognia palenisku oraz przekazywanie go wodzie. Jest ona kolejno transportowana do instalacji grzewczej i kaloryferów. W niektórych kominkach jest również zakładana wężownica. Przez nią właśnie przepływa woda, która kończy w naszych kranach. Jest ona ogrzewana przy pomocy ciepła, które towarzyszy paleniu w kominku.
Jeśli masz nieduży dom jednorodzinny, to takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i oszczędne, a co więcej oszczędne. Nie musimy także wyznaczać osobnego pomieszczenia, w którym będzie kotłownia, ponieważ jeśli nie podsiadamy pieca, to nie jest nam ona potrzebna.
Top 3