Wybieramy automatykę do sterowania kotłem

Kady z nas lubi ja jest mu ciepło i nie musi czekać na gorącą wodę, aby umyć się po pracy, a także na to, żeby wieczorem odświeżyć się przed wyjściem na kolację do znajomych. Jednak taką możliwość mamy zwykle tylko w blokach, kiedy to my nie musimy się martwić o to, że trzeba zapalić w piecu, aby była woda odpowiedniej temperatury. Nie trwa to jednak zwykle tak długo, ale nie jest to tez ekspres, więc zwykle trzeba czekać.

Jeśli chodzi o swój własny dom, to niestety o kwestię ogrzewania sami musimy zadbać, ponieważ nikt tego za nas nie zrobi. No chyba, że małżonek w przypadku, kiedy jesteśmy kobietą. W przypadku takich czynności jak rozpalanie w piecu, obowiązek spada na męża, czyli głowę domu, który ma zadbać, aby dzieciakom było ciepło. W przypadku ogrzewania, to najgorszym okresem jest zima, ponieważ to właśnie wtedy potrzebujemy ogromnych ilości opału oraz ciągłego pilnowania, aby dom się nie wyziębił. Jeśli do tego dopuścimy, to pomimo ciągłego palenia, jeszcze długo będziemy marznąć przez takie zapomnienie.

Koszty oraz komfort

To czy koszty utrzymania instalacji grzewczej będą duże oraz jak będzie komfortowe użytkowanie, decyduje w największym stopniu automatyka. Ona właśnie jest odpowiedzialna za to, aby sterować praca całej instalacji. Jak powinniśmy dobrać urządzenie sterujące? Decyduje o tym to, jaki rodzaj kotła posiadamy ora jak duży i w jakim stopniu budynek jest ocieplony. Jednak do tego trzeba także wziąć pod uwagę, jaki tryb życia prowadzą mieszkańcy budynku.

Jeżeli nasz dom nie jest zbyt obszerny, to nie potrzebujemy niczego szczególnego. Stanowczo wystarczy nam sterownik pokojowy. Dzięki temu, możemy odpowiednio dopasować temperaturę do danego pomieszczenia. Jeśli temperatura w budynku zaczyna spadać, to sterownik uruchamia kocioł. Dzięki temu, nawet jak wybieramy się gdzieś na kilka dni, nie musimy się martwic wyziębieniem murów.

Co jeśli mój dom nie jest mały, ale ma dość duże rozmiary i sterownik w jednym pokoju nie będzie wystarczający? Wtedy stosujemy automatykę pogodową. Jej zadaniem jest kontrolowanie tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz budynku i na tej podstawie ustawianie temperatury dla budynku. Taki czujnik, który zajmuje się pomiarami ciepła należy zamontować w odpowiednim miejscu. Powinna to być północna ściana naszego domu. Aby było to jak najbardziej skuteczne, umieszczamy go na wysokości około 2-3 m nad ziemią.

 

 

 

 

 

Zobacz również