Zalety ogrzewania podłogowego

Każdy dom w dzisiejszych czasach jest wyposażony w ogrzewanie, nie ważne, jakie jest źródło tego ogrzewania, ale to, że nikt nie decyduje się dzisiaj na brak tak ważnego elementu. To, jakie wybierzemy, zależy tylko od nas, ponieważ w naszych rękach leży obowiązek znalezienia odpowiedniego kotła.

Budując swój dom od podstawa, musimy mieć niejako pojęcie o tym, co zamierzamy zrobić w kierunku ogrzewania, możemy oczywiście poszukać fachowca, który nam poradzi, le może nas to drogo kosztować lub zaproponuje nam coś kosztownego, firmy, która akurat reprezentuje. Dlatego, najlepiej jest uzyskiwać informacje samemu, dzięki temu, będziemy sami mieli wszystko pod kontrolą. Kupując piec, robimy bardzo duży krok, ponieważ jest to inwestycja na długie lata. W takim razie powinniśmy dokonać świadomego wyboru, aby się nie pomylić, ponieważ taka pomyłka może na sporo kosztować finansowo. Planując kupno kotła, pamiętaj o tym, żeby pod uwagę wziąć nie tylko sama jego cenę, ponieważ bardzo często dużo ludzi tak właśnie robi, ale także stan, w jakim się znajduje budynek. Chodzi tu o to, czy jest on nowy czy starszy, czy odpowiednio jest ocieplony, a także, z jakiego materiału został wykonany. Musimy wiedzieć, że domy drewniane, szybciej się nagrzewają, zaś te murowane znacznie wolniej. Bardzo dobrym rozwiązaniem, który może funkcjonować samodzielnie jak i wraz z inna formą ogrzewania jest podłogówka. Równocześnie należy ona do bardziej ekonomicznych sposobów.

Zasada działania

Wodne ogrzewanie podłogowe składa się rur, które umieszcza się pod posadzką. Krąży w nich woda, która podgrzewana jest w kotłowni. Ciepła woda krąży w rurach, której temperatura jest nieco niższa niż tej, która jest w pomieszczeniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, a cała podłoga staje się po prostu ogromnym grzejnikiem. Takie ogrzewanie nazywamy płaszczyznowym. Powierzchnia, która jest ogrzewana nie musi mieć wysokiej temperatury, ponieważ oddaje ciepło na całej szerokości. Przy takim sposobie ogrzewania, komfort cieplny jest bardzo duży, ponieważ temperaturę uzyskujemy poprzez promieniowanie, a nie poprzez ruch powietrza.

W momencie, kiedy nasz podłoga ma temperaturę 24 stopnie, to w okolicach sufitu jest około 19 stopni. Przy takiej temperaturze, ciepo jest idealne, ponieważ nie odczuwamy ani zimna, ani nie jest nam gorąco. W przypadku grzejnika, jeśli chcemy taka temperaturę osiągnąć, to musimy palić na około 50 stopni. W przypadku podłogówki, jest to zacznie bardziej ekonomiczne gdyż potrzebujemy około 48 stopni. 

 

Zobacz również